Z bólem głowy na stację benzynową

Środki przeciwbólowe, suplementy i witaminy, to tylko niektóre z tzw. leków OTC (Over the Counter) w Polsce powszechnie nazywanych parafarmaceutykami. Środki te można dostać już nie tylko w aptekach, ale również na stacjach benzynowych. Pokolenie młodych konsumentów nie ma już żadnych barier w kupowaniu leków poza aptekami, w przeciwieństwie do starszych osób. Dlatego też biznes parafarmaceutyków oraz nowe kanały dystrybucji tychże środków rozwijają się w Polsce w najlepsze.  

Z bólem głowy na stację benzynową

Według badań przedstawionych przez firmę PMR Research dwie trzecie Polaków decyduje się na zakup leków bez recepty, witamin i suplementów. Najczęściej wybieranymi środkami są przeciwbólowe i specyfiki przeciw przeziębieniu. Polska, pod względem ilości spożytych leków bez recepty w ciągu roku przypadającej na jednego mieszkańca znajduje się na jednej z pierwszych pozycji w rankingu europejskich krajów. Światowe koncerny farmaceutyczne już dostrzegły potencjał tej branży na rynku polskim. 

Najczęściej kupowane parafarmaceutyki

W 2013 roku rynek parafarmaceutyków w Polsce osiągnął wartość ok. 11 mld złotych i cały czas rośnie. Najczęściej po leki bez recepty sięgają Polacy powyżej 35 roku życia. Największą popularnością cieszą się środki przeciwbólowe, na przeziębienie, na trawienie, łagodzące skutki spożycia alkoholu czy też inne suplementy i witaminy. Z badań wynika, że sezonem na sprzedaż tychże środków jest okres wakacyjny, kiedy to coraz więcej konsumentów sięga zwłaszcza po leki na ból głowy. Najczęściej na półkach sklepowych można dostrzec takie specyfiki jak Cholinex, Strepsils czy też Ibuprom. 

 


© Materiał chroniony prawem autorskim

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco! Subskrybuj i co kwartał otrzymuj nowy numer naszego pisma.

Przepisz kod obrazka w celu weryfikacji zgłoszenia
captcha 


Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.


logo white footer

Information Market S.A.
ul. Legnicka 46a/10
53-674 Wrocław
tel.: +48 71 787 69 70
fax: +48 71 787 69 96
redakcja@nastacjipaliw.pl

WYDAWCA

logo imsa

©2015-2019 Information Market S.A.
Wszelkie prawa zastrzeżone