Rynek będzie się konsolidował

Pod koniec czerwca polski oddział BP poinformował o przejęciu sieci Arge. O szczegóły dotyczące tej transakcji redakcja e-petrol.pl zapytała Barbarę Wiążewską, Dyrektora Generalnego BP Retail.

Rynek będzie się konsolidował

e-petrol.pl: Sieć BP w ostatnim czasie znowu inwestuje i rozwija się w Polsce - niedawno informowali Państwo o przejęciu stacji Arge. Może powiedzieć Pani coś więcej o szczegółach tej transakcji? 

Barbara Wiążewska: Tak, firmy BP oraz ARGE podpisały w czerwcu 2018 r. umowę w sprawie przejęcia przez BP sieci stacji Arge (realizacja umowy uzależniona jest od zgody UOKiKu).  Pakiet przejęcia składa się z 18 stacji paliw oraz niezabudowanych nieruchomości, zlokalizowanych głównie w Krakowie i województwie małopolskim. Planujemy, że do końca roku 2018 większość stacji zmieni logo na BP, a nowe stacje powstaną w roku 2020. Przejęcie stacji ARGE stanowi kolejny krok umacniania marki BP na polskim rynku i jest realizacją strategii wzrostu jaką firma zaplanowała w tej części Europy. 

BP konsekwentnie inwestuje w Polsce od lat. Otwieramy od kilkunastu do trzydziestu stacji rocznie. Nadal rozwijamy się głównie  organicznie, poprzez pozyskiwanie nowych lokalizacji czy nowych partnerów, ale jeśli pojawia się okazja do przejęcia atrakcyjnych aktywów, to z niej korzystamy.  

Ile trwały negocjacje w tej sprawie? 

To był długi proces, pomimo tego, że z firmą Arge współpracowaliśmy od dawna w zakresie  hurtowej  sprzedaży  paliw. Myślę, że jednym z powodów było to, że właściciele są zawsze  mocno związani z biznesem, który tworzyli od podstaw i który ma rodzinny charakter. Ze strony BP transakcja była też poprzedzona procesem due diligence, w ramach którego szczegółowo weryfikowaliśmy potencjał lokalizacji, dane dotyczące sprzedaży  i stan techniczny stacji.

Część stacji będzie tylko dzierżawiona? 

Tak, chociaż w każdym przypadku mamy do czynienia z długoterminową dzierżawą, przynajmniej 10-letnią, zatem są to lokalizacje, w które będziemy inwestować i zapewnimy  pełną ofertę w standardzie BP 

Kiedy można spodziewać się rebrandingu? 

Jesteśmy gotowi, aby przeprowadzić rebranding w ciągu kilku miesięcy od uzyskania zgody UOKIK. Wniosek w sprawie przejęcia został złożony na koniec czerwca. Mam zatem nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy pierwsze stacje pod brandem BP. Wyjątek stanowią tylko dwie stacje, które wymagają poważnej modernizacji technicznej. 


© Materiał chroniony prawem autorskim

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco! Subskrybuj i co kwartał otrzymuj nowy numer naszego pisma.

Przepisz kod obrazka w celu weryfikacji zgłoszenia
captcha 


Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.


logo white footer

Information Market S.A.
ul. Legnicka 46a/10
53-674 Wrocław
tel.: +48 71 787 69 70
fax: +48 71 787 69 96
redakcja@nastacjipaliw.pl

WYDAWCA

logo imsa

©2015-2020 Information Market S.A.
Wszelkie prawa zastrzeżone